Montaż świateł LED do jazdy dziennej

 

Światła LED do jazdy dziennej są coraz częściej wybierane jako jedne z najbardziej ekonomicznych, komfortowych i designerskich lamp samochodowych. Przed zakupem jednak warto zapoznać się z informacjami, jakie lampy LED są legalne oraz jak prawidłowo je zamontować, aby nie ściągnąć na siebie kontroli drogowej. Oto kilka wskazówek, które z pewnością rozwiążą wiele zagadek związanych ze zmianą świateł do jazdy dziennej.

Zdecydowałeś się na zmianę zwykłych żarówek na światła LED do jazdy dziennej? Zastanawiasz się też, czy montaż będziesz mógł wykonać sam, czy musisz szukać dobrego fachowca. Podpowiadamy, że jesteś w stanie podłączyć samodzielnie nowe oświetlenie. Przed zakupem sprawdź jednak koniecznie:

  1. Czy wybrane oświetlenie do jazdy dziennej ma homologację oraz oznaczenie RL, aby wszystko grało z przepisami ruchu drogowego.
  2. Jak samodzielnie zamontować lampy LED do jazdy dziennej?

Montaż lamp LED do jazdy dziennej wymaga od ciebie podstawowej wiedzy o układzie elektrycznym twojego samochodu. Samo założenie nie stanowi większego problemu dla przeciętnego kierowcy. Musisz poświęcić na to około 2 godziny. Jeśli jesteś już pewien, że lampy posiadają odpowiednią homologację, możesz zaczynać.

Montaż świateł LED od strony praktycznej

Schemat podłączenia lampy LED z automatem nie jest skomplikowany. W komplecie znajdziesz z pewnością trzy kable, które podłącza się pod odpowiednie napięcie:

  1. Czarny – masa, minus
  2. Czerwony – stacyjka, plus
  3. Żółty – światła mijania, plus

Oprócz 2 sztuk lamp do jazdy dziennej i przewodów sterujących do każdego zestawu zwykle są dodawane uchwyty montażowe, pierścienie maskujące i śruby maskujące. Jeśli to wszystko jest w pudełku, śmiało możesz zaczynać podłączanie świateł LED do instalacji elektrycznej.

Zasady instalacji świateł dziennych

Musisz wiedzieć, że lampy muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości, abyś nie naraził się na niepotrzebne kontrole drogowe. Jedną z głównych zasad przy montażu świateł LED do jazdy dziennej jest ich symetryczne położenie do osi samochodu oraz taka sama wysokość. Musisz także pamiętać, że:

  • Odległość liczona od podłoża do dolnej krawędzi lampy musi mieć min 25 cm
  • Odległość liczona od podłoża do górnej krawędzi lampy musi mieć maksymalnie 150 cm
  • Odstęp między prawą wewnętrzną krawędzią a lewą wewnętrzną krawędzią lampy musi mieć min 60 cm; w tym przypadku wyjątkiem są pojazdy o szerokości mniejszej niż 130 cm, wtedy ta odległość spada do 40 cm.

Działanie świateł LED do jazdy dziennej

Po przekręceniu kluczyka w stacyjce układ natychmiast wykrywa napięcie i światła LED do jazdy dziennej zaczynają prawidłowo działać. Dzięki montażowi, który zapala lampy zaraz po uruchomieniu samochodu, nie musisz się już martwić o swoje bezpieczeństwo. Wysokiej jakości diody będą doskonale widoczne dla innych i dadzą idealnie rozproszone światło. Od tej pory po przekręceniu kluczyka zaczniesz czuć komfort jazdy, o jakim tak bardzo marzyłeś.