Światła LED do jazdy dziennej, a przepisy

 

Technologia LED zrewolucjonizowała styl życia. Ceniona jest przede wszystkim za wyjątkowo niskie zużycie energii elektrycznej oraz długą trwałość w porównaniu do standardowej żarówki. To jeden z najważniejszych powodów, dla których decydujemy się na montowanie świateł LED do jazdy dziennej w naszych samochodach.

Jak sprawdzają się światła LED na drodze?

Światła LED do jazdy dziennej nie zaskakują już nas na drogach. Wielu kierowców decyduje się na zastąpienie standardowej żarówki designerskim oświetleniem, które nie tylko podnosi bezpieczeństwo, ale także dba o najwyższy poziom komfortu. Wśród zalet oświetlenia tego typu można jednym tchem wymienić:

  • wysoka wydajność
  • niskie zużycie energii
  • oryginalnie jasne białe światło i idealne rozproszenie
  • hermetyczna obudowa
  • odporność na drgania i wyjątkowa trwałość.

LED do jazdy dziennej a prawo o ruchu drogowym

Argumentów „za” stosowaniem świateł LED jest wiele, dlatego tak trudno jest się im oprzeć. Jednak przed ostatecznym zakupem zadajesz sobie często pytanie: Czy jest to zgodne z przepisami?

Prawo ruchu drogowego pozwala na używanie świateł LED do jazdy dziennej w naszych samochodach. Jest jeden warunek, kupując komplet żarówek, koniecznie sprawdź, czy posiadają one świadectwo homologacji zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia (j.t. Dz. U. z 2015 roku, poz. 305 z późn. zm.). Światła LED tylko z homologacją

Samochód ze światłami LED bez homologacji może sprawić ci wiele kłopotów. Jest to bowiem wykroczenie, które kończy się zwykle zabraniem dowodu rejestracyjnego oraz wypisaniem mandatu. Za granicą, szczególnie u naszego zachodniego sąsiada, kierowcy poruszający się samochodem ze światłami LED do jazdy dziennej bez homologacji w czasie kontroli zostaną ukarani niezwykle wysokim mandatem. Jak rozpoznać, że światło LED ma homologację?

Homologacja jest oznaczona konkretnymi symbolami. Wystarczy, aby na żarówce pojawiła się charakterystyczna cecha: symbol „E” lub wg Unii Europejskiej „e” jako znak homologacji EKG ONZ (Europejska Komisja Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych). Litera „E” może występować w kółku lub bez i oznacza, że światło jest dopuszczone do ruchu drogowego na terenie całej Europy.

Dodatkowo na oprawie szukaj oznaczenia RL. Symbol ten daje ci pewność, że światła mogą być użytkowane do jazdy dziennej.