Dlaczego po wyłączeniu żarówki LED lekko świecą?

 

Światła LED cieszą się dziś ogromną popularnością. Żarówki LED szybko zdobywają zaufanie dzięki wysokiej jakości, wydajności, długiej żywotności oraz energooszczędności. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których chciałbyś jeszcze więcej wiedzieć o technologii LED. A na pewno znać odpowiedź na pytanie: Dlaczego po wyłączeniu żarówki LED lekko świecą?


Jaki efekt po montażu żarówki LED


Zdecydowałeś się na kupno do swojego samochodu oświetlenia LED. Po nieskomplikowanym montażu:


nadszedł wreszcie moment, aby cieszyć się wyjątkowym efektem. Przede wszystkim po zamontowaniu oświetlenia LED.

 

Twoje auto:

  • zyskało nowoczesny design
  • jest bardziej widoczne na drodze
  • masz pewność, że zawsze możesz mieć przed sobą optymalnie oświetlony odcinek trasy


Co warto wiedzieć o działaniu żarówek LED?


Przede wszystkim warto wiedzieć, że żarówka LED jest półprzewodnikiem, który:

  • emituje światło o konkretnej długości fal
  • wydziela ciepło, lecz nieporównywalnie mniejsze od tradycyjnej żarówki


Oświetlenie LED wyróżnia się wyjątkową:

  • żywotnością
  • wydajnością
  • odpornością na wstrząsy
  • energooszczędnością


Co może dziać się z oświetleniem LED?

Montując żarówki LED, możesz spotkać się z kilkoma zaskakującymi sytuacjami. Do pierwszej z nich należy moment, kiedy po wyłączeniu światła, żarówka LED jeszcze lekko świeci. Efekt żarzenia się diody może pojawić się w nowszym modelu samochodu, kiedy wymieniłeś tradycyjną żarówkę na nowoczesną LED. Pamiętaj, że żarówki LED pobierają mniej więcej 10 razy mniej prądu w porównaniu do tych standardowych. Po wyłączeniu oświetlenia za delikatne świecenie się diod odpowiada obecny w kablach zasilających prąd, który jest  pobierany przez diodę LED.


Jak pozbyć się efektu żarzenia się diod LED?

Jeśli chcesz pozbyć się drażniącego efektu świecenia się żarówek LED zaraz po ich wyłączeniu, warto wziąć pod uwagę dwa sposoby na rozwiązanie tego problemu.


Pierwszą propozycją jest zmniejszenie poboru prądu przez małą modyfikację obwodu. W tym przypadku będzie Ci potrzebny rezystor, który podłączasz równolegle do żarówki.


Opcja druga polega na wymianie żarówek LED na diody canbus. To nic innego jak żarówki, które w obudowie mają już fabrycznie wmontowane oporniki. Tego typu rozwiązanie jest niezastąpione w nowych modelach samochodów z systemem canbus. To sprawdzony sposób, dzięki któremu nie będziesz narażony na żarzenie się lub mruganie świateł. Unikniesz też błędnego komunikatu komputera.